Potřebuje každý, kdo má na střeše FVE, i akumulační baterii?

Při zřízení fotovoltaické elektrárny na rodinný dům je jednou z položek i akumulační baterie. Ta může, ale nemusí být součástí systému. Nabízíme vám několik základních tipů a informací o tom, zda je baterie skutečně potřebná pro každého majitele fotovoltaiky.

Představme si stručnou charakteristiku akumulační baterie v systému FVE (k čemu v systému slouží). Mají akumulační baterie u fotovoltaiky pro rodinný dům skutečně smysl?

Akumulační baterie v systému FVE slouží primárně k úschově vyrobené, ale nespotřebované energie. Klienti si baterie nechávají nainstalovat kvůli možnosti být připojeni i v případě blackoutu (výpadku dodávky elektrické energie ze sítě), případně když jim distribuční společnost nepovolí prodávat zbytky do sítě.

Je to jeden z prvků, který vede k „energetické samostatnosti“. Akumulace většinou pokrývá ambientní spotřebu během noci (lednička, kotel atd.).

Pokud jsem majitelem rodinného domu s fotovoltaickou elektrárnou na střeše, je potřebné se při fungování s FVE v domácnosti režimově přizpůsobit v energeticky náročnějších činnostech?

Ano, gró energeticky náročných úkonů je třeba dělat během dne – tedy když svítí slunce a FVE funguje. Odběrové spotřebiče, které vytvářejí časově dlouhé odběry, by měly běžet v době hlavního generování energie. Pokud se dokáže domácnost takovému režimu plně přizpůsobit, není důvod mít v systému i akumulační baterii. Zbývající hodiny, kdy FVE energii negeneruje (večer, za tmy, kdy slunce nesvítí), je energetická náročnost domácnosti podstatně nižší.

Stručně řečeno, gró spotřebičů používáme přes den – tehdy funguje i FVE, bereme méně energie ze sítě. Večer, když FVE není funkční, domácnost využívá jen základní spotřebiče, a i když fungují na energii ze sítě, není to až tak energeticky náročné. Zde je třeba vzít v úvahu poměr ceny za baterii a poměr ceny energie ze sítě.

Kdy je tedy akumulační baterie vhodná?

Akumulátor je vhodný jen v případě, když zařízení se stálým odběrem, pravidelným odběrem (např. elektrický kotel, elektrické topení, lednička, vinotéka, síťové prvky), tedy zařízení, která odebírají energii větší část dne (16h+), musí fungovat i v noci. Jestliže domácnost takové spotřebiče nemá, při nízké běžné spotřebě nedokáže využít kapacitu baterie a bude to zbytečná investice navíc, která poslouží jen v případě blackoutu.

Samozřejmě, jestliže si ji klienti přejí bez ohledu na její využití, namontujeme ji do systému. Záleží na individuální úvaze každého klienta, zda baterii reálně využije. Nejde však o investici s krátkodobou návratností, řádově jde o 8 až 12 let. Ze zkušenosti víc než 70 % domácností potenciál baterie nedokáže plně využít.